مرکز خرید انواع دام زنده، فروش و عرضه بهترین دام با قیمت مناسب در تهران

عادت های بد گوسفندان که باعث آسیب به آنها می شود کدامند

14 مهر ، 1400
مرکز خرید دام زنده

افرادی که به دنبال راهکارهایی برای افزایش طول عمر دام های خود مانند گوسفندانشان می باشند، باید عادت های بد گوسفندان را بدانند تا با نظارت بیشتر و دقیق‌ تری مراقب فعالیت های گوسفندان خود باشند. پس پیشنهاد می کنیم که در ادامه همراه ما باشید تا درباره عادت های بد گوسفندان که آسیب های زیادی به گوسفندان شما خواهد زد، صحبت نماییم.


عادت های بد گوسفندان که سلامت آن ها را به خطر می اندازد کدامند؟

گوشت بسیار فراوان گوسفند ها و قیمت دام زنده باعث شده است تا این حیوان در میان مردم محبوبیت زیادی پیدا کند. علاوه بر گوشت این حیوان، پشم و شیر خوراکی گوسفند نیز از جمله مزایای دیگر این حیوان می باشد. شیر خوراکی گوسفند از جمله لبنیاتی است که بسیاری از افراد طرفدار آن می باشند، اما باید بگوییم که به خاطر عادت های بد گوسفندان این حیوان ضرر های بسیار زیادی نیز به همراه دارد. در این قسمت این عادت ها را معرفی خواهیم نمود و آسیب‌ هایی که در پی آن برای گوسفندان به وجود می‌ آید را نیز نام خواهیم برد.

بررسی عادت های بد گوسفندان

بررسی عادت های بد گوسفندان

عادت های بد گوسفندان چیست؟

ظاهر گوسفند از پشم پوشیده شده است و حیوانی نشخوار کننده می باشد. تغذیه گوسفند در طول روز فرآیندی بسیار طولانی می باشد و به خاطر آن که این حیوان در کوهستان و صحرا زندگی می کند، به آب بسیار کمی نیاز دارد. به همین خاطر این حیوان خصلت های رفتاری مخصوص به خودشان را دارند.

متخصصین دام‌ ها وقت خود را صرف شناخت تمامی رفتارها و خصلت های گوسفندان نموده اند و توانسته اند عادت های بد و خوب این حیوانات را بشناسند و به این موضوع پی ببرند که کدام یک از این عادت ها به سلامت آن ها آسیب می زند و در شناخت این عادت ها مراقبت هایی را برای آن ها در نظر گرفته اند.

عادت های گوسفندان

عادت های گوسفندان

بیماری های گوسفندان در پی عادت های بد این حیوانات

غریزه بسیار قوی که در دام و گله گوسفندان وجود دارد، دنباله روی این حیوانات می باشد که ممکن است باعث شود بسیاری از گوسفندان خودشان را در گله به دنبال یکی از گوسفندان قرار بدهند و همین باعث ترس و ایجاد وحشت در حیوانات می شود. اگر گوسفندی مسیر خود را گم کند ممکن است در خطر قرار گیرد و گوسفندان دیگر نیز به دنبال آن حیوان بروند و بعد از آن نتوانند به راحتی نجات پیدا کنند. غریزه حیوانات باعث می‌ شود تا آن ها بدون هیچ فکری به دنبال مسیر نادرست بروند و این، کل گله را به خطر بیاندازد.

همین مسئله باعث شد که در سال ۲۰۰۶ میلادی گوسفندانی در کشور ترکیه همدیگر را گم کنند و همین باعث شود که ۴۰۰ گوسفند در گله از دست بروند و جان خود را از دست بدهند. یکی از گوسفندان در این گله به سمت یک دره حرکت کرده بوده و دیگر گوسفندان نیز مسیر نادرست را به دنبال آن پیش گرفته اند و همین باعث شده است تا همه آن ها در دره سقوط نمایند و صدمات جبران ناپذیری به صاحب این گله وارد شده است. به همین خاطر است که متخصصین دام‌ ها پیشنهاد می‌ کنند تا تمامی عادت های بد گوسفندان را بشناسید تا بتوانید مراقبت بیشتری از آن ها داشته باشید و در این صورت، مراقب آسیب هایی که به خاطر این عادت های بد به گوسفندان وارد می شود باشید.

بیماری های گوسفندان به دلیل عادت های بد

بیماری های گوسفندان به دلیل عادت های بد


مطالب مرتبط با دام زنده را نیز در ادامه بخوانید:

هر آنچه باید از راه های از بین بردن مگس ها و حشرات در دامداری بدانید

پشم گوسفند در صنعت چه خواص و کاربردهایی دارد

روش های مناسب آماده سازی گوسفندان برای جفت گیری

عفونت گوسفندان

از جمله عفونت های گوسفندان که در پی عادت های بد گوسفندان به وجود می آید، آبسه پا را می توانیم نام ببریم که علت این بیماری آن است که گوسفندان به مصرف دانه هایی در علوفه ها عادت دارند. به همین خاطر متخصصین دام ها توصیه کرده اند که دانه‌ های علوفه را از غذای گوسفندان خارج نمایید و محلی که در بدن گوسفندان عفونت آبسه به وجود آمده است را ضد عفونی نمایید. همچنین باید یک شکاف بسیار کوچک را در محل عفونت آبسه در بدن گوسفند به وجود آورید تا تمام عفونت و چرک را از بدنشان خارج نمایید و سپس با تجویز متخصصین دام، ضد ویروس ها و آنتی بیوتیک هایی را برای از بین بردن عفونت و بهبود زخم برای گوسفندان تهیه نمایید.

عفونت گوسفندان به دلیل عادت بد

عفونت گوسفندان به دلیل عادت بد

پلاستیک خوردن گوسفندان

از جمله عادت های بد گوسفندان، پلاستیک خوردن آن ها می باشد. ممکن است شما مشاهده کرده باشید که گوسفندان عادت دارند موادی مانند خاک و پشم و پلاستیک را مصرف نمایند، اما این عادت آن ها منجر به مبتلا شدنشان به بیماری به نام پیکا می‌ شود. پیکا نام بیماری است که در اثر عادات بد دام مانند تغذیه نامناسب آن ها به وجود می آید.

 عادت های بد گوسفندان مانند مصرف پلاستیک می‌ تواند در بدن آن ها کمبود موادی مانند آهن و کبالت و گوگرد و مس و سدیم را به همراه داشته باشد و حتی باعث افزایش اشتهای گوسفندان شود. تا جایی که ممکن است گوسفندان به قدری چاق شوند که برای تامین مواد غذایی مورد نیازشان به مواد غذایی بیشتری روی آورند. مصرف پلاستیک باعث می شود تا بسیاری از پروتئین ها و ویتامین‌ ها و مواد معدنی در بدنشان کاهش پیدا کند و در تولید شیر و یا افزایش احتمال باروری به مشکل بر بخورند.

خوردن پلاستیک در گوسفندان از عادات بد آن ها به شمار می رود

خوردن پلاستیک در گوسفندان از عادات بد آن ها به شمار می رود

فلج شدن گوسفندان

بیماری لنگش یکی از انواع بیماری فلجی در گوسفندان می باشد که نام دیگر آن پوسیدگی سم پا می باشد. این بیماری به خاطر یکی از عادت های بد گوسفندان به وجود می آید. جالب است بدانید که این بیماری قابلیت انتقال به گوسفندان دیگر را دارد و دلیل به وجود آمدن آن نیز رعایت نکردن نکات و موارد بهداشتی از سوی دام و گوسفندان می باشد. این بیماری به قدری خطرناک و شدید می باشد که باعث بروز بیماری های دیگر مانند آبسه می شود. آبسه شدید در دام، بیماری است که باعث التهاب پوست میان انگشتان گوسفند می شود. عادات بد گوسفندان مانند رعایت نکردن موارد بهداشتی، این بیماری ها را در پی خواهند داشت و نتایج منفی به دنبال دارند.

 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
میانگین امتیاز کاربران | امتیاز 3/8 از 5 (از 36 رای)